Atex Zone 1 ,2 ,21 & 22 – Explosion Proof LED Hand Lamp | Flameproof | 15W
£279.00 ex. VAT (£334.80 inc. VAT)
£279.00 ex. VAT (£334.80 inc. VAT)
Only 5 left in stock (can be backordered)
WORLDWIDE SHIPPING AVAILABLE – CONTACT US NOW
| Technical Data: | |
|---|---|
| Wattage | 15w |
| Voltage | 100-277V AC |
| Lumens | 1500 Lumens |
| IP Rating | IP67 |
| IK Rating | IK10 |
| CRI | 80 |
| Colour | 5000k |
| Beam Angle | 100° |
| Atex Certification |
II 2 G Ex db op is IIC T4/T5 Gb
Il 2 D Ex op is tb IIIC T135° CT Db
|
| IECEx Certification |
Ex db op is IIC T4/T5 GB
Ex op is tb IIIC T135° CT Db
|
| Dimensions | ⌀103mm x 404mm |
| Operating Temperature | -40°C to 65°c |
| Applications | perfect for use in Wastewater treatment, oil and gas refineries, drilling rigs, petrochemical facilities, food and beverage facilities, tunnels, outdoor or indoor mounted general area lighting, and where flammable vapours, gases, ignitable dusts, fibres or flying’s are present. |
| Certificates | CE, RoHS, ATEX, IECEx |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Find out more information regarding ATEX lighting here!
| Power | 300w, 400w, 500w |
|---|