Atex Zone 0 ,1 ,2 ,20, 21 & 22 – Explosion Proof Rechargeable Hand Held Mining Lamp | 2W
£499.00 ex. VAT (£598.80 inc. VAT)
£499.00 ex. VAT (£598.80 inc. VAT)
Only 1 left in stock
WORLDWIDE SHIPPING AVAILABLE – CONTACT US NOW
| Technical Data: | |
|---|---|
| Wattage | 2w |
| Lumens | 350 lumens |
| Voltage | 100-277V AC |
| Charging Voltage | 12.65V |
| Recharge Time | 24 Hours |
| Light Duration | 7 Hours for working light or 3 hours for strong light from single charge |
| Charging | Must charge in non hazardous areas |
| Lifespan | >25,000 hours |
| IP Rating | IP67 |
| Zones | gas: 0,1,2
dust: 21,22 |
| CRI | >70 |
| Colour Temperature | 5000k |
| Beam Angle | 120° |
| Atex Certification | II 1G Ex ia IIC T4 Ga IP67 II 1D Ex ia IIIC T135°C Da |
| IECEx Certification | II 1G Ex ia IIC T4 Ga IP67 II 1D Ex ia IIIC T135°C Da |
| Mining Code: | I M1 Ex Ia I Ma IP67 |
| Dimensions | 210mm x 237mm x 386mm |
| Operating Temperature | -10°c to 60°c |
| Applications | perfect for use in Wastewater treatment, oil and gas refineries, drilling rigs, petrochemical facilities, food and beverage facilities, tunnels, outdoor or indoor mounted general area lighting, and where flammable vapours, gases, ignitable dusts, fibres or flying’s are present. |
| Certificates | CE, RoHS, ATEX, IECEx |
| Warranty | 5 Year |
Find out more information regarding ATEX lighting here!
| Power | 2w |
|---|