Atex Zone 1 ,2 ,21 & 22 – Explosion Proof LED Wall Light | 27W
£149.99 ex. VAT (£179.99 inc. VAT)
£149.99 ex. VAT (£179.99 inc. VAT)
In stock
Find out more information regarding ATEX lighting here!
WORLDWIDE SHIPPING AVAILABLE – CONTACT US NOW
| Technical Data: | |
|---|---|
| Wattage | 27W |
| Voltage | 100-277Vac |
| Lumens | 2700 Lumens |
| Lifespan | 150,000 Hours |
| IP Rating | Ip66 |
| IK Rating | IK08 |
| CRI | >70 |
| Colour | 5000k |
| Atex Certification | Il 2G Ex eb mb IIC T6 Gb
II 2D Ex tb IIIC T80°C Db |
| IECEx Certification | Ex eb mb IIC T6 Gb
Ex tb IIIC T80°C Db |
| Dimensions | ⌀130mm x 223mm x 246mm |
| Operating Temperature | -40 °C to +50°C |
| Applications | perfect for use in Wastewater treatment, oil and gas refineries, drilling rigs, petrochemical facilities, food and beverage facilities, tunnels, outdoor or indoor mounted general area lighting, and where flammable vapours, gases, ignitable dusts, fibres or flying’s are present. |
| Certificates | CE, RoHS, ATEX |
| Warranty | 5-Year Warranty |
Find out more information regarding ATEX lighting here!
| Power | 27w |
|---|