Atex Zone 1 ,2 ,21 & 22 – Explosion Proof LED Meanwell Flood Light | Flameproof & Increased Safety | 300W | 400W | 500W
Price range: £840.00 through £1,100.00 ex. VAT (£1,008.00 inc. VAT)
Price range: £840.00 through £1,100.00 ex. VAT (£1,008.00 inc. VAT)
Find out more information regarding ATEX lighting here!
WORLDWIDE SHIPPING AVAILABLE – CONTACT US NOW
| Technical Data: | |
|---|---|
| Driver Brand | Meanwell |
| Wattage | 300W | 400W | 500W |
| Voltage | 100-277V AC |
| Lumens Per Watt | 130LM/W |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| IP Rating | Ip66 |
| IK Rating | IK10 |
| CRI | >70 |
| Colour | 5000k |
| Beam Angle | 90° |
| Atex Certification | II 2 G Ex db eb IIB T6…T4 Gb
II 2 D Ex tb IIIC T80°C…T120°C Gb |
| IECEx Certification | Ex db eb IIB T6…T4 Gb
Ex tb IIIC T80°C…T120°C Gb |
| Dimensions | 450mm x 590mm x 167mm |
| Operating Temperature | -40 °C to +40°C |
| Applications | perfect for use in Wastewater treatment, oil and gas refineries, drilling rigs, petrochemical facilities, food and beverage facilities, tunnels, outdoor or indoor mounted general area lighting, and where flammable vapours, gases, ignitable dusts, fibres or flying’s are present. |
| Certificates | CE, RoHS, ATEX, IECEx |
| Warranty | 5-Year Warranty |
Find out more information regarding ATEX lighting here!
| Power | 300w, 400w, 500w |
|---|