Atex Zone 1 ,2 ,21 & 22 – Explosion Proof Slim LED Flood Light | 150w | 240w
Price range: £379.99 through £439.99 ex. VAT (£455.99 inc. VAT)
Price range: £379.99 through £439.99 ex. VAT (£455.99 inc. VAT)
WORLDWIDE SHIPPING AVAILABLE – CONTACT US NOW
| Technical Data: | |
|---|---|
| Wattage | 150w | 240w |
| Voltage | 200-277V AC |
| Lumens Per Watt | 140lm/w |
| Lifespan | L70> 150,000 Operation Hours@55°C |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK09 |
| CRI | 80 |
| Colour | 5000k |
| Beam Angle | 90° |
| Atex Certification | Ex II 2 G Ex mb eb IIC T4/T5/T6 Gb
Ex II 2 D Ex tb IIIC T80°C/T100°C Db IP66 |
| IECEx Certification | Ex mb eb IIC T4/T5/T6 Gb
Ex tb IIIC T80°C/T100°C Db IP66 |
| Dimensions | 420mm x 547mm x 80mm |
| Operating Temperature | -40°C to +40°C |
| Applications | perfect for use in Wastewater treatment, oil and gas refineries, drilling rigs, petrochemical facilities, food and beverage facilities, tunnels, outdoor or indoor mounted general area lighting, and where flammable vapours, gases, ignitable dusts, fibres or flying’s are present. |
| Certificates | CE, RoHS, ATEX, IECEx |
| Warranty | 5 year warranty |
Find out more information regarding ATEX lighting here!
| Power | 150w, 240w |
|---|