Atex Zone 1 ,2 ,21 & 22 – Explosion Proof High Bay | Flameproof | 80W | 150W | 200W
Price range: £480.00 through £620.00 ex. VAT (£576.00 inc. VAT)
Price range: £480.00 through £620.00 ex. VAT (£576.00 inc. VAT)
Find out more information regarding ATEX lighting here!
WORLDWIDE SHIPPING AVAILABLE – CONTACT US NOW
| Technical Data: | |
|---|---|
| Wattage | 80W | 150W | 200W |
| Voltage | 100-277V AC |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Lumens Per Watt | 130LM/W |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| IP Rating | Ip66 |
| IK Rating | IK10 |
| CRI | >70 |
| Colour | 5000k |
| Beam Angle | 90° |
| Atex Certification | 80W:
II 2 G Ex db IIC T6…T4 Gb 150W & 200W: II 2 G Ex db IIC T6/T5 Gb |
| IECEx Certification | Ex db IIC T6…T4 Gb Ex tb IIIC T80°C…T130°C Db |
| Dimensions | 80W: ⌀270mm x 305mm (With Bracket)
150W & 200W: ⌀336mm x 420 (With Bracket |
| Operating Temperature | 80W: -40 °C to +50°C
150W: -40 °C to +55°C 200W: -40 °C to +40°C |
| Applications | perfect for use in Wastewater treatment, oil and gas refineries, drilling rigs, petrochemical facilities, food and beverage facilities, tunnels, outdoor or indoor mounted general area lighting, and where flammable vapours, gases, ignitable dusts, fibres or flying’s are present. |
| Certificates | CE, RoHS, ATEX, IECEx |
| Warranty | 5-Year Warranty |
Find out more information regarding ATEX lighting here!
| Power | 80w, 150w, 200w |
|---|